Заключителни лекции за старша група. Открит урок за развитие на речта „Ще търсим пролетта“

Абонирай се
Присъединете се към общността "shango.ru"!
Във връзка с:

Този урок запознава децата в предучилищна възраст с природата на пролетния период на годината; децата се запознават с признаците на ранна пролет, такива поразителни явления на руската природа като пристигането на птици, топенето на снега, речните наводнения и наводнения. Урокът включва дихателни упражнения, работа с мнемонична таблица и други интересни задачи.

Открит урок за развитие на речта „Ще търсим пролетта“.

Цели:

  • консолидирайте и обобщете знанията на децата за признаците на настъпването на пролетта;
  • насърчаване на развитието на речта, паметта, разширяване на речника;
  • насърчаване на точността при извършване на работа.

Прогрес на урока

1. Организационен момент.

Момчета, днес имаме необичайна дейност. Предлагам ви да потърсите пролетта.

Вървим по пътеката:

1,2.3,4,5 отиваме да търсим пролетта!
Веднъж - пъпките вече са набъбнали,
Две - листата ще цъфтят,
3 – храстите зеленеят в ред по три, виж.
Снегът се топи на 4,
Реката става все по-широка с всеки час.
5 – в лехата отново има точно 5 глухарчета.
Слънцето грее на булеварда.
6 – пролетта вече е в разгара си.
7 – денят вече е по-дълъг,
Люлякът цъфти.
Зад седемте стои числото 8
Ще ви помолим да се наредите.
9 – това е, играта свърши!
10 – лятото е точно зад ъгъла!

Момчета, докато вървяхме по пътеката, видяхте ли пролет?

2. Гледане на филма „Пролетни мелодии“.

Предлагам ви да потърсите пролетта в анимационния филм.

3. Разговор по темата на урока.

Какви знаци за настъпването на пролетта видяхте във филма? И за да улесните задачата си, картите ще ви помогнат да ги запомните.

Топовете пристигнаха.
Слънцето пригрява.
Под лъчите на слънцето снегът се топи и се образуват размразени петна.
Текат потоци.
Пъпките набъбват по дърветата.
Появяват се първите цветя.
Капките звучат навсякъде.
Появяват се насекоми.

Пролетта се бореше дълго със зимата. Зимата не искаше да си отиде. Тя правеше свои гатанки и й задаваше трудни задачи. Има много от тях; сама пролетта не може да се справи.

Искате пролетта да победи зимата и да останете с нас?

Трябва да й помогнем. Ако изпълним всички задачи, пролетта ще победи, а ако не, зимата ще се върне, отново ще завали сняг и ще стане студено.

Пролетта ни изпрати своите помощници - слънчеви лъчи, а зимата донесе снежна топка. Слънчевите лъчи спряха на нашата маса, всеки от тях имаше задача.

Има много задачи, коя трябва да изпълните първо?

Снежна топка ще ни помогне с това. Да му духнем, към който слънчев лъч изтича, тогава първо ще изпълним задачата.

Духане на снега.

Задача No1. "Капки".

Слънчевото зайче донесе със себе си гатанка:

Тя расте с главата надолу
Расте не през лятото, а през зимата,
Но слънцето ще я напече
Тя ще заплаче и ще умре.
(Icicle)

Пролетта се вижда в капките. Много стихотворения са написани за ледени висулки и слънчевото зайче иска да научи едно от тях.

Но първо, нека разтегнем езика си, така че да стане послушен:

Пролетта дойде при нас.
Децата танцуват ра-ра-ра.
ок-ок-ок цветето цъфна.

Как да капя капчици от ледени висулки? Капка-капка.

Нашето стихотворение се казва „Капка-капка“.

Капка-капка!
Сълзи капят от покрива.
Капка-капка!
Белите снежинки се топят.
Капка-капка!
Слънцето скача по покрива.
Капка-капка!
А зимата седи и плаче.
Капка-капка!
(А. Леонтиев, прев. В. Данко)

Говорим няколко пъти с помощта на мнемоничната таблица.

Защо през пролетта има толкова много ледени висулки? (Лъчистото слънце грее ярко и топли.)

Духане на снега.

Задача No2. "Песен за слънцето"

Слънчевото зайче те пита дали обичаш слънцето?

Колко е хубаво, когато свети, настроението ни става по-добро. Да дадем на слънцето песен.

Децата пеят песента „Денят се отвори на разсъмване“.

Денят отвори призори
Златен ключ
За да го има на Земята
Лъч светлина за всеки.
За да растат палмите
И брези с ели,
Така че през пролетта славеите
По клоните се чу щракане.
Припев (2 пъти):
Слънцето грее за всички,
Така че веселият смях звъни,
Децата не плачеха.
Слънцето грее за всички,
Така че веселият смях звъни,
Свети същото.
Денят отвори призори
Златен ключ
За да го има на Земята
Лъч светлина за всеки.
Така че веселият смях звъни,
Децата не плачеха
Слънцето грее за всички,
Свети същото.
Припев (2 пъти)

И сега слънцето се показа? Просто не е забавно.

Нещо му липсва. Какво? Няма лъчи. Нека прикрепим лъчи към него. И с всеки лъч ще назовем кое слънце.

  • добър - сияен
  • ясно - пролет
  • смешно - горещо
  • жълто - радостно

Слънцето ни се усмихна. Благодари ви, че му помогнахте.

Духане на снега.

Задача No3. „Пролетна приказка“.

През пролетта се случват различни чудеса и магии.

Къде се случва магията? В приказките.

Слънчевото зайче ни моли да съчиним своя собствена приказка. И златна чинийка, лееща се ябълка ще ни помогне в това.

О, моя пролет, ти малка лунички.
Заради тъмните гори,
Идват отвъд сините морета,
Слънцето, озари със светлина.
Влезте в нашата приказка.
Ти, вълшебна ябълка, търкаляй се!
Разкажете ни нашата приказка!

Погледни картинките.

Кого изобразяват?

Помислете и назовете главния герой на приказката.

Какво можете да наречете приказка?

Кажете ми, с какви думи започват всички приказки? Живял някога…

И с тези думи ще започнем нашата приказка.

Кратка история за пролетта за деца.

Духане на снега.

Задача No4. "Пролетна картина".

– Слънчевият лъч искаше да даде картина на пролетта, затова започна да рисува, но по някаква причина не можа да го направи.

Какво е сбъркал?

Какво липсва в рисунката му?

Нека превърнем тази картина в пролетна и да рисуваме само това, което принадлежи на пролетта.

Нека направим малко гимнастика за пръсти с вас:

Пръстова гимнастика „Цветя“.

Нашите алени цветя са притиснати едно към друго, ръцете ни са затворени във формата на лодка.
Венчелистчетата се отварят пред лицето, след което се отварят под формата на купа.
Ветрецът диша леко, четките правят движения по посока на часовниковата стрелка и венчелистчетата се люлеят. обратно на часовниковата стрелка.
Нашите алени цветя на ръката се огъват надясно и наляво.
Венчелистчетата се затварят
Тихо заспиване
Те поклащат глави.

Децата оцветяват картината с пастели.

4. Пристигане на гост.

Аз съм пролет - червена!
Събуждам земята от сън,
Пълня бъбреците си със сок,
В полето има горичка от цветя,
Прогонвам леда от реката,
Правя изгрева светъл.
Навсякъде: в полето и в гората,
Нося радост на хората.

Чакахме те, Пролет, и навсякъде те търсихме! И ние сме подготвили рисунки за вас.

ВЕСНА: Благодаря ви за усилията. Ти изпълни всички задачи на слънчевите лъчи и ми помогна да дойда бързо. За това ще ви възнаградя с подаръци.

Той дава портокали и листа.

5. Резултат от открития урок.

И така нашата разходка приключи.

Срещнахме ли пролетта? Където?

Какво най-много ви хареса в нашата разходка?

Малцева Н.С.,
учител

Мишена. Развитие на речта на децата.

Задачи. Консолидирайте съставяне на изречения, разказ по картината; навигирайте във времето; разделяйте думите на срички; назовавайте и различавайте звуците на руския език, способността да изразявате мислите си.

Развивайте речта, вниманието, паметта, познавателния интерес, креативността, както и самоконтрола и саморегулацията.

Разширете речника на децата.

Да възпитава желание за знания, да помага на приятел, да възпитава у децата доброта, отзивчивост и интерес към родния им език.

Интегриране на образователни области. Общуване, социализация, музика, физическо развитие.

Оборудване: сюжетни снимки на тема „Маша отива на училище“, рисунка или кукла на Маша, аудиозапис, карти с гласни звуци, карти за игрите „Едно-много“, „Нечетни четири“, куфарче, книга, химикалка , албум, бои, гумичка , тетрадка, молив, острилка, топка, чипове за самоконтрол на децата.

Методи и техники:

Визуално – ефективен (демонстрация, илюстрация);

Вербален (обяснение, пояснение, разказване);

Практически (игра).

Прогрес на урока

1. Уводна част.

Добър ден момчета! Днес ще имаме необичайно и интересно занимание. На гости ще ни дойде един бъдещ първокласник. Чуйте записа и определете от коя карикатура е.

(Звучи аудиозапис от анимационния филм „Маша и мечока“.)

Момчета, разбрахте ли откъде идва тази музика? Какви епизоди за Маша сте гледали? Нека сами измислим нов сериал за Маша и го наречем например „Маша отива на училище“.

И ето я нашата героиня. (Учителят показва куклата Маша). Какъв е нейният характер? (Весел, забавен, неспокоен, палав, любознателен, любопитен, мил, дружелюбен...)

2. Основна част.

1) - Момчета, както знаете, Маша обича да пътува. Тя пътува до много детски градини и сега ще ви разкаже за своите пътувания, а вие ще познаете кои стаи на детската градина или на улицата е посетила.

Влязох в стаята, където децата запретнаха ръкави, насапунисаха си ръцете и се подсушиха. (Баня)

Прозяват се, отпускат се, спят... (Спалня)

Те танцуват, пеят, въртят се... (Музикална зала)

Бях в детската градина, когато децата:

Идват и се поздравяват... (Кога става това?) (Сутрин)

Те вечеряха, благодарят, лягат си... (През деня)

Обличат се, сбогуват се с децата и учителката... (Вечерта)

2) - И тогава един ден Маша реши, че е време да тръгне на училище. Тя взе куфарчето си. Да видим какво е сложила в него. Един по един ще извадим един предмет от куфарчето, ще го назовем и опишем. Каква е формата, цвета, размера на предмета, от какви части се състои и какво е предназначението на предмета.

Игра "Опишете обекта."

(Книга, химикал, албум, бои, гумичка, тетрадка, молив, острилка.)

Как можете да наречете всички тези обекти с една дума? (Училищни пособия).

(Учителят поставя всичко в куфарчето.)

3) - Маша взе куфарчето си и тръгна на път. И пътят мина през гори, през полета..., о, хора, не знам какво стана после. Но имам снимки, по които можем да разберем как Маша е стигнала до училище и какво се е случило с нея. Ето и първата снимка. Кой е изобразен на него? Направете изречение за тази картина.

(Учителят показва първата снимка, децата измислят изречения, същото с 2 и 3.)

Сега, нека измислим история на базата на тези снимки за това как момичето е стигнало до училище.

Много добре! Ето една толкова интересна и нова серия.

4) - Но в училище трябва да имате определени знания. Там има много деца, трябва да можете да общувате с тях и да намерите общ език. И ние общуваме с вас с помощта на изречения, изразяващи нашите чувства и мисли.

Момчета, от какво се състоят изреченията? (От думи).

Пребройте колко думи има в следното изречение? Слънцето грее. (2) Птици пеят на дървото (4) Облаци плуват по небето. (4)

Опитайте се да излезете със собствено предложение, което и да е.

5) - Вече знаем, че изреченията се състоят от думи. От какво са направени думите? Кажи на Маша. (От звуци).

На какви две групи са разделени всички звуци на руския език? (За гласни и съгласни).

Как се произнасят гласните звуци? (Лесно, свободно, пейте, разтягайте се). Ами съгласните? (не се разтягайте, не пейте)

Нека назовем гласните звуци: A, O, U, I, Y, E

Какви са съгласните звукове? (Твърди и меки).

Нека играем играта „Ти ми даваш - аз ти давам“. Аз ти „хвърлям“ твърд звук, ти ми връщаш „мек“. (Учителят хвърля топката на детето и изрича твърд звук, детето я хвърля обратно и изрича мек звук.)

6) – Браво! Сега Маша може да брои думите в изречение и да различава звуците. Но, момчета, все още трябва да научим нашия бъдещ ученик да разделя думите на срички. Да ви покажем ли как се прави? Нека назовем ученическите пособия и да преброим сричките в тях. Подгответе ръцете си за това, ние ще пляскаме.

Тетрадка, молив, линийка, учебник, гумичка, албум, бои, четка...

7) - Маша стана тъжна. О, има толкова много неща, които тя все още не знае! Мислеше, че си е стегнала куфарчето и може да отиде на училище, но се оказва, че трябва да знае и може много неща. Настроението на Маша падна. Нека отново зарадваме Маша. Застанете в кръг, дръжте се за ръце.

Урок по физическо възпитание „Ако имаш добър приятел...“

Настроението падна

Нещата излизат извън контрол...

Но още не всичко е загубено,

Ако имаш добър приятел.

Нека се справим с това заедно,

Да въздъхнем с облекчение -

Нека повдигнем настроението ви

И да отърсим праха!

(Застават един срещу друг, с вдигнати ръце.

„Хвърлят“ ръцете си надолу...

Заканват се с показалеца.

Пляскат с ръце.

Те се хващат за ръце.

Те въздъхват.

Вдигнете сплетените си ръце нагоре.

„Отърсете“ праха, усмихнете се един на друг).

8) - Сега всички ще бъдат в добро настроение.

– Вече знаете, че Маша е много палава и обича различни игри. И той ви предлага играта „Напротив“ (С топка). Аз назовавам дума, а ти казваш обратното.

Радостно - тъжно, скръбно

Изсветлявам - потъмнявам

Сухо мокро

Тишината е шум

Често - рядко

Ясно – облачно

Замразяване - затопляне

Лошо - добре

Тъмна светлина

Смел - Страхлив

Високо ниско

Леко тежко

Тихо - силно

Широки тесни

Студено - горещо и т.н.

9) - О, момчета, вижте, те ни дадоха голямо писмо. Какво има в него? Интересно... Значи това е писмо от Мишка! Той ни изпрати задачи, вероятно иска да провери дали можем да се справим или не. Ще опитаме?

- И така, първата задача. Подгответе ушите си, слушайте внимателно думите, определете кой звук се повтаря във всички думи? Назовете го.

Топка, шум, удар, кола, шепот, Чебурашка.

Рак, планина, топлина, дъга, жираф, раковина, парад, радост.

Липа, лед, лист, елен, въдица, каруца, сечище.

10) Втора задача. Игра "Едно - много".

Вземете една карта наведнъж и не я показвайте на никого. Показвам карта с един артикул. Например топка и този, който има много топки, показва картата си и назовава много топки (топка - топки, къща - къщи, пиле - пилета, игла - игли, мишка - мишки, палто - палто, молив - моливи и т.н.) d.)

И ако всички предмети изчезнат, как ще кажем какво липсва? (Игли, триони, мечета, мишки, конуси, лъжици, крака, котки, моливи, палта.)

11) - Браво! Още една задача. Трябва да намерите допълнителен предмет.

Играта „Четвърто колело“.

12) - Какви трудни задачи ни измисли Мишка? Ето още една. Пред вас има снимка. Какво показва? (Къща). Сега всички ще се обърнат, Артьом ще дорисува няколко детайла, а вие ще се опитате да отгатнете какви промени са настъпили.

3. Заключителна част. - Браво, ще напиша отговор на Мишка, че сте изпълнили всички задачи. Кои задачи ви харесаха най-много?

Виждате колко трябва да знаете и да можете, за да ходите на училище. Мислиш ли, че сега ще приемат Маша в 1 клас? От 1 септември и тя като теб ще ходи на училище и ще учи за А и Б.

Абдрахманова Гульнара Сулеймановна
Последен урок за развитие на речта в старшата група: „Пътуване до страната на красивата реч“

Резюме заключителен урок за развитие на речта в старшата група.

Измислени: учител на ЦДГ No63 "Перла"град Набережние Челни Абдрахманова Гулнара Сулаймановна

цели:1. Развиване на способността за обобщаване и класифициране.

2. разширете своя речников запас чрез участие в словесни и речеви игри.

3. Практикувайте да разделяте думите на срички, да избирате антоними и синоними.

4. формирайте представа за фантазия, развиват сецялостно възприемане на народни приказки, образно представяне, емоционална сфера на децата.

5. Култивирайте приятелско отношение един към друг и инициативност.

Работа с речник: фантазия, слънце: светъл, сияен, лек, горещ.

Материали и оборудване: слънце с лъчи, запис на мелодия "магическа музика"

"Чудесна чанта", звънец.

Прогрес на урока:

1. Орг. момент.

Педагог:

Днес на В този урок ще отидем на пътешествие до приказната страна на красивата реч. Озовавайки се в това приказно държавахората се променят малко. Искате ли да знаете как? Тогава да тръгваме. защото необичайна страна, след това в пътуванеще отидем необичайно начин: с помощта на въображението.

Какво е фантазия? (фантазията е нашите мечти, когато мечтаем за нещо, измислете нещо, което всъщност не съществува.

Преди да навлезем в това пътуване, да си припомним правила:

1. Всеки ден винаги, навсякъде,

На дейности в играта,

Говорим високо, ясно,

Не бързаме.

2. Ако искате да отговорите, не вдигайте шум,

Просто вдигнете ръка.

И така, да отидем на страната на красивата реч. (започва приказна музика)

Моля, затворете очите си. Представете си, че летим с балон с горещ въздух през облаците. Отгоре виждаме гори и полета, чуваме шума на реката, усещаме мириса на чист въздух след дъжд.

2. Основна част.

Тук сме. Седнете на столовете. Вижте момчета, какво е това? Гейтс. - И на портата има ключалка. Да го отворим. Ще ни помогне ли пръстовата гимнастика? "Ключалка"Децата стоят в кръг и изпълняват упражнения с пръсти.

Отворихме замъка, браво! Децата седят на столове.

О, момчета, ето едно писмо!

Скъпи любими бреме момчета, помогнете ни! Злите магьосници са ни омагьосали държава:

Всичко, което имаме: къщи, полета, гори, пътеки, реки и слънце.

Помогнете ни да развалим магията си държава!

Трябва да помогнем на жителите на това държави. да помогнем ли да

- Тогава познайте гатанката.:

Сред синьото поле яркият блясък на голям огън

Бавно огънят ходи, земята обикаля майка,

В прозореца свети весела светлина. Познахте... Слънцето.

Но по някаква причина е тъжно? Няма лъчи.

Злите магьосници го омагьосаха и разпръснаха лъчите в различни посоки. Намери ги. Децата стават едно по едно и намират лъчите и ги носят на учителя.

За да разочаровате лъчите, трябва да изпълните задачи.

Учителят прочита задачите, написани на лъчите, и след като изпълни задачите, прикрепя лъчите към слънцето.

1. задача.

"Обади ми се любезно"Учителят, хвърляйки топката на детето, нарича думата и той я нарича нежно.

Примерни думи. Маймуна, хипопотам, куче, бик, дива свиня, язовец, бръмбар и др.

„Наречете го с една дума“

Шапка, шапка, шапка, барета, фуражна шапка.

Диван, стол, маса, легло, гардероб.

Домат, краставица, морков, цвекло, лук, чушка.

Марс, Венера, Земя, Плутон, Сатурн.

A, b, c, p.

Готвач, шофьор, дърводелец, продавач, лекар.

Фикус, оксалис, здравец, теменужка.

3. задача.

"Какво е допълнително?"

Бинт, банан, варел, катерица.

Заек, комар, мечка, вълк.

Обеци, колие, мъниста, скакалец.

Самолет, кола, кораб, маса.

4. задача

"Обратно"

Примерни думи. голям, силен, тъжен. Висок, отворен, лек, силен, топъл, чист.

5. задача.

„Назовете знаците“

IN страната на красивата речима невероятни думи, които могат да назоват различни знаци елементи:

Матрьошка от дърво...

Кожена чанта…

Ако дръжката е направена от пластмаса, тогава...

Момче с широки рамене...

Тухлена къща...

Порцеланова чинийка…

6. задача

„Добавете изречение“

Цветята цъфтят, когато...

Пролетта вече дойде, защото...

Думата се състои от...

Днес е денят...

Офертата се състои от…

3. Физ. само минутка.

Игра със звънче.

IN В страната на красивата реч живеят жителитекоито обичат да играят. Учителят звъни на звънеца, децата тичат по килима, звънецът не звъни - децата клякат. Учителят показва едно дете илюстрация, той назовава предмета, след което всички деца назовават предмета в хор, докато пляскат думата на срички. Детето отговаря - колко срички има в думата.

4. Продължаване на консолидацията

Момчета, слънцето грее в това прекрасно държава. Какво е?

Затворете очи и си представете как лъчите стоплят бузите, носа, ръцете и пръстите ни. Стана напълно топло, а вие самият станах топъл и привързан. Лъчите тичаха през облаците, през полетата, през горите, през цветята и хвърляха заклинание върху всичко, с изключение на пътеките към къщите на жителите, и те ви молят да поставите пътеки до къщите им.

Децата сядат на масите и рисуват писти:

\ \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

/\/\/\/\/\ /\/\/\/\/\ /\/\

Браво, момчетата асфалтираха пътеките, но жителите на това страхотно държави не могат! Злите магьосници са смесили всички приказки и сега приказните герои не могат да разберат кое е първо и кое следва. Трябва да им помогнем.

Децата подреждат картинките от приказките по ред.

5. Долен ред.

Браво, жители на това необикновено държави ви казват: "Благодаря много!"

Да се ​​приберем вкъщи, да затворим очи и да си представим, че летим с балон през облаците. Отгоре виждаме гори и полета, чуваме шума на реката, усещаме мириса на чист въздух след дъжд. Свири музика.

Така стигнахме до детската градина и нашите часът свърши.

Какво ти хареса най-много?

Какво беше особено трудно?

Олга Лобашева
Последен открит урок в старша група за развитие на речта „Пътуване със слънцето“

Заключителен открит урок

от развитие на речта в старшата група« слънце» ,

детска градина "Дъга"с. Майма.

Педагог: Лобашева О. П.

Предмет класове: « Пътуване със слънцето»

Мишена класове: Систематизирайте и консолидирайте знанията на децата за пролетта.

Задачи:

1. Затвърдете правилното произношение на звуците "W, S, W", изясняват и затвърждават знанията за природните явления и околната среда, затвърждават способността за съставяне на сложни изречения.

2. Развивайте сефини и груби двигателни умения на ръцете отразлични движения и упражнения. Фонематично възприятие, диалогична реч, слухово и зрително възприятие, мислене.

3. Да възпитава у децата отзивчивост, любов и уважение към родната природа.

Методически похвати: визуални, словесни, игрови, разговорни, насърчителни, анализни класове.

Предварителна работа: разглеждане на илюстрации на животни, птици, дървета. Изследване на техните характерни черти. Разговори за пролетта и знаците на това време на годината. Учене на игри с пръсти.

Прогрес на урока:

Момчета, днес ще имаме нещо интересно с вас клас, където ни дойдоха много гости, да ги поздравим.

Добре, сега нека започнем нашия клас.

Кажете ми, деца, кое време на годината е сега? (очаквани отговори на децата).

Точно така, пролет, но кажете ми хора, кои месеци знаете? (списък) . Много добре!

Как разбра, че е пролет? (избройте знаците) .

Разбира се, снегът се стопи, потоци течаха, цветята цъфтяха, зелената трева растеше, листата се появиха на дърветата.

Помислете защо се случва това? И за да ти помогна, ще ти кажа едно пожелание гатанка:

Спря над реката

Балон, златен,

И тогава изчезна зад гората

Люлеене над водата. (слънце) .

Така е, разбира се слънце, а сега Линара ще ни каже стихотворение, слушайте внимателно.

Преди всеки друг на света

слънцето се показа

Как стана?

Захващам се за работа:

обиколи цялата земя

Почивка

Зад тъмната гора има село.

Ако изведнъж го намерите

Вие сте в гората

Където има мъгла и влага по тревата,

U слънчева мечта - минути,

Не вдигайте шум, работи цял ден.

Ами нашите слънцето работеше? (отговори).

Разбира се, всичко наоколо беше топло.

О, нека момчета да отидем с вас пътуване и, да видим как слънцето работеше. Трудно ще го постигнем сами пътуване, може би с теб, да извикаме слънцето?

слънце, кофа!

Погледни през прозореца!

слънце, обличай се!

Ред, покажи се! (децата повтарят).

Вижте го тук слънце, къде са лъчите?

И за да се появят лъчите, трябва да измислим думи, които ще наречем наши слънце. Хайде Соня, кажи кое слънце? (нежен и прикрепя лъч).

Какви други думи можете да наречете слънце? (добро, нежно, сияещо, топло, красиво, светло, горещо - децата назовават и прикрепят лъчи).

Момчета, какво прекрасно място имаме. слънце, вижте колко лъча има, да преброим? Едно, две... и т.н.

Красив?

-слънцевсички се стоплиха и станаха все по-красиви, а децата станаха каква помощ на мен:

По-радостни;

По-нежно;

по-щастлив;

По-красив. (децата говорят сами).

Ето колко сме прекрасни. Е, това е добре слънчево време, Хайде да отидем до пътуване. И ще отидем на велосипеди. Нека ставаме един след друг от столовете и си представяме волана в ръцете си и караме в кръг (караме под музиката).

Дидактическа игра: "разходка с велосипед"

Спрете, момчета. Да проверим дали гумите са добре напомпани? слаб! Е, нека ги напомпаме помпа:сссс.

Гумите добре напомпани, само ние чуваме: въздухът съска. Защо момчета, какво стана? (отговорите на децата). О, наистина има малка дупка в гумата и там излиза въздухът от гумата. Как въздухът излиза от гумата? Покажи: ш-ш-ш.

Запечатайте дупката. (пляска с ръце). Нека го напомпаме отново автомобилна гума:сссс. Сега можете да тръгвате.

Хайде Маша, припомни ми откъде излезе въздухът гуми: ш-ш-ш. Да тръгваме.

Наоколо е красиво, цветя, дървета са се разлистили, о, вижте момчета, кой се стопли? Земните червеи излязоха, нека покажем как са го направили.

Гимнастика за пръсти:

Едно две три четири пет,

Червеите излязоха на разходка

Едно две три четири пет,

Червеите излязоха на разходка

Изведнъж изтича гарван

Тя кима с глава

грачи „Ето обядът!“

Ето, вече няма червеи.

Дланите лежат на коленете, пръстите се огъват и дърпат дланта към себе си, движението на пълзяща гъсеница. Вървим по крака с показалеца и средния пръст.

Сгъваме пръстите си заедно и ги люлеем нагоре-надолу.

Отворете дланта си, като преместите палеца си надолу, а останалата част нагоре.

Вдигаме рамене, стиснете юмруци и ги притиснете към гърдите си.

Защо излязоха, кой може да каже? Беше много топло и земята стана твърде влажна, така че те изпълзяха. Ето как слънцето работи усилено!

Вижте, не само червеите бяха щастливи слънчева светлина: кой загряваше на поляната? слънчева светлина? Кой се криеше в гората? Кой е там зад дърветата? Ето ни тук клиринг:

Да излезем на поляната

Нека седнем всички в кръг.

Познай картинката

Скъпи приятелю.

Върви, Даниел, вземи плика със снимката, духни го, само не си надувай бузите и не ни казвай кого виждаш там, а ни кажи какъв е той или ни кажи кой се крие там с история. (Извиквам децата едно по едно да кажат или назоват думите на знаците, другите деца отгатват).

Браво направо мечо. Знаете ли какви звуци издава мечката, нека се вслушаме и се опитаме да я имитираме. (музика)Как се различава мечката от лисицата и вълка? (изпада в хибернация).

И това е нашият вълк и какви звуци издава, слушайте, нека опитаме. (музика).

Серьожа добре го е обяснил, но какво според вас може да се използва за изобразяване на широколистно дърво? да Точно така, шумоли, да тръгваме да шумолим: ш-ш-ш.

Да, това е топ, нали, но кажете ми хора, това прелетна птица ли е или не, къде гнезди. (отговорите на децата).

Браво, погледнахме кой е станал и кой е загрял. Всички се сетиха, каква хубава поляна е.

Ето как слънцето работи усилено!

Добре ли е в гората? Какво е това, летене, звънене и бръмчене? Да, момчета, това са комари и пчели. Нека покажем на гостите как летят. Ще се разделим на два отбора, едните ще бъдат комари и ще живеят вдясно от поляната, а другите ще бъдат пчели и ще живеят вляво от поляната. Слушайте внимателно, когато казвам „Комарите долетяха“, тогава комарите трябва да летят през поляната и да звънят. Като комар звъни (з-з-з, и когато кажа „Пчелите полетяха за мед“, тогава комарите тичат към мястото, а пчелите излитат и жужат. Как жужат пчелите (т-т-т).(играйте 2 пъти, разменете ролите).

Колко са весели комарите и колко трудолюбиви са пчелите, всички насекоми са будни. Ето как слънцето работи усилено!

Сега всички летете към столовете на пчелите и комарите. Време е да се връщаме в детската градина, качваме се на колелата и тръгваме. (на музика в кръг и на столове).

Нека децата помнят всички слънцето нагря на поляната. Аз ще назова главната дума, а вие ще ми помогнете.

Животни (лисица, мечка, вълк);

Насекоми (комар, пчела, пеперуда);

растения (смърч, грозде, дъб);

Птици (топ, скорец).

браво момчета

Кажете ми, деца, как можем докосни слънцето? Не знам? Но слушайте гатанка:

Той харесва слънце и топлина

Расте високо по клоните

И цветът е оранжев, и миризмата е

Приятен, много ароматен. (портокал,

вярно Прилича на портокал слънце? И така, ето го слънцекато награда за прекрасното пътуванени даде малки слънчева светлина, ще ги изядем с вас група. Ами нека изпълним нашето слънце, иначе му е време да свети и да стопли още повече. Нека му благодарим за това, че всички деца растат здрави и красиви от него, а лъчите даряват децата ни с лунички и коноп. Заедно, благодаря ви!

Много добре! Кажете сбогом на гостите и да тръгваме група.

Губина Светлана Владимировна
Длъжност:учител 1-ва категория
Образователна институция:МБОУ "Детска градина "Белочка"
Населено място:с. Манжерок
Име на материала:Методическа разработка
Предмет:Последен урок за развитие на речта „Пътуване до страната на красивата реч“
Дата на публикуване: 04.02.2018
Глава:Предучилищно образование

Последен урок за развитие на речта в старшата група: „Пътуване до страната

Красива реч.

Да се ​​определи нивото на овладяване на звуковия анализ от децата (определяне на последователността

звуци в думи, поредното място на звуците в думата, способността да се различават на ухо звуците на гласните и

съгласни, твърди и меки съгласни, способността да намирате ударена сричка в дума).

Упражнявайте децата в сричков анализ на думи.

Разкрийте способността на децата да съставят изречения с дадена дума, групови индивидуални

думи в изречение.

Упражнявайте способността да избирате думи (от различни части на речта) по дадена тема, думи с

обратното значение.

Продължете да учите децата да разбират учебната задача и да я изпълняват самостоятелно.

Култивирайте желание за учене и грамотност.

Прогрес на урока:

орг. момент

Здравейте мили мои! Днес нашата група е светла и весела! И забавлението е

нашите светли усмивки, защото всяка усмивка е малко слънце, от което

става топло и хубаво. Момчета, нека се усмихнем един на друг, нашите гости!

И нека доброто настроение не ни напуска през целия ден! Вземете един друг

ръце и се усмихвайте един на друг, а сега се обърнете и се усмихнете на нашите гости.

Педагог:

Днес в клас ще отидем на пътешествие в приказната страна на Красивата

реч. Когато хората попаднат в тази приказна страна, те малко се променят. Искате ли да знаете как?

Тогава да тръгваме. Тъй като страната е необичайна, ще отидем на екскурзия

по необичаен начин: с помощта на въображението.

Какво е фантазия? (фантазията е нашите мечти, когато мечтаем за нещо,

измисляме нещо, което всъщност не съществува.)

Преди да тръгнем на това пътешествие, нека си припомним правилата:

Нашият бизнес е бизнес на тайните.

Сто въпроса - сто отговора.

Отговаряйте един по един и ще научите всичко!

Масата не е легло

И не можете да легнете върху него.

Седнете стройно на масата

И се дръжте достойно.

Ако приятел започна да отговаря,

Не бързайте да прекъсвате

Искаш ли да помогнеш на приятел?

Вдигнете ръката си спокойно.

И така, да отидем в страната на красивата реч. (започва приказна музика)

Моля, затворете очите си. Представете си, че летим в балон с горещ въздух

през облаците. Отгоре виждаме гори и полета, чуваме шума на реката, усещаме

миризмата на чист въздух след дъжд.

Главна част.

Тук сме.

Ти стопляш целия свят

И не познавате умората

Усмихнат на прозореца

И всички те наричат...

Но по някаква причина е тъжно? Няма лъчи.

Злите магьосници омагьосаха лъчите му.

За да омагьосаме лъчите, трябва да изпълним задачи

Момчета, имам вълшебен фенер, той ще ни покаже пътя към лъча

1 задача.

„Обадете ми се любезно

Маймуна, хипопотам, куче, бик, дива свиня, язовец, бръмбар, куче, котка, катерица, заек,

вълк, лисица.

Браво на тази задача.

Задача 2: Хитри гатанки

В гъсталака вдигнах глава.

Жираф вие от глад. (вълк)

Кой знае много за малините?

Кликокрак кафяв... вълк. (Мечка)

Дъщери и синове. Една мравка те учи да мрънкаш. (прасе)

Най-бързо се втурва от страх... костенурката.. (Заек)

В твоята топла локва

Бармалей изграчи силно. (Малка жаба)

От палмата отново надолу към палмата

Една крава скача ловко. (маймуна)

3 задача. (Снимки)

„Назовете го с една дума“

Диван, стол, маса, легло, гардероб.

Домат, краставица, морков, цвекло, лук, чушка.

Марс, Венера, Земя, Плутон, Сатурн.

Готвач, шофьор, дърводелец, продавач, лекар.

Фикус, оксалис, здравец, теменужка.

4 задача

"Обратно"

Аз ти давам дума, а ти ми казваш обратното.

Примерни думи. Голям, силен, тъжен. Висок, отворен, лек, силен,

топло, чисто, широко, бяло.

5 задача.

„Назовете знаците“

В страната на красивата реч живеят невероятни думи, които могат да викат

различни признаци на предмети, разберете кои?

Матрьошка от дърво...

Кожена чанта…

Ако дръжката е направена от пластмаса, тогава...

Момче с широки рамене...

Тухлена къща...

Порцеланова чинийка…

Сега е време да се отпуснете!

Физминутка

Работа с карти (гласни и съгласни)

На какви две групи са разделени всички звуци на руския език? (За гласни и съгласни.)

Как се произнасят гласните звуци? Леко, свободно, пейте, протягайте се.

А какви препятствия среща въздухът в устата, когато произнасяме съгласни?

звуци? (устни, зъби, език).

Сега ще играем с вас на една игра и ще разберем къде е скрит звукът. Но какъв звук си

ще познаете гатанката.

дтогава кой бръмчи сърдито,

Жу-жу-жу да жу-жу-жу,

И лети към цветята с нектар,

Плашат всички, докато вървят!

Отговор: Бръмбар

И така, къде се крие звукът Ж в думата?

Жега, сладолед, таралеж.

Момчета, какво повторихме сега, с какво работихме? (със звуци)

7 Задача „Колко срички има една дума?

Пляскайте колко срички има в думата крава,

лисица, вълк, катерица, врабче

8. Игра „Разграничаване на звука“ R и L

Ако чуете звука R - движение на ръката „риба“.

Ако L, позвънете на звънеца.

Porlyusha, бреза, червено, лъвче, зебра, мравки, пълзи, крещи, плаче,

те звънят.

Момчета, следващата задача е следната: трябва да направим история въз основа на картината.

9 Котка с котенца.

Продължаване на консолидацията

Момчета, слънцето грее в тази прекрасна страна. какво е то

Затворете очи и си представете как лъчите стоплят бузите, носа, ръцете ни,

пръсти. Стана напълно топло, а вие самият станах топъл и привързан. Лъчи

тичаше през облаците, през полетата, през горите, през цветята и хвърляше заклинание върху всичко, освен

Злите магьосници са смесили всички приказки и сега приказните герои не могат

разберете какво идва първо и какво идва по-късно. Трябва да им помогнем.

Децата подреждат картинките от приказките по ред.

Браво, хората от тази необикновена страна ви казват: „Много ви благодаря!

И се прибираме, затваряме очи и си представяме, че летим нататък

балон с горещ въздух през облаците. Отгоре виждаме гори, полета, чуваме ропот

река, помирисваме чистия въздух след дъжда. (Звучи музика).

Така пристигнахме в групата.

А сега ще прочета едно стихотворение и когато чуете думата „момчета“ или

„момичетата“ трябва да пляскат с ръце: първо всички момчета, а след това всички момичета.

Така че внимавай.

Дотичаха, дотичаха

Таралежи, таралежи.

Изковани, изковани

Ножове, ножове.

Дотичаха, дотичаха

Зайчета, зайчета.

Нека пляскаме заедно

Нека пляскаме заедно

Момчета!

И сега всички са заедно: и момчета, и момичета. Аплодисменти!!!

И с тези весели аплодисменти урокът ни приключи. Благодаря на всички!

На снимката е котка с котенца. Котката е голяма. Тя е космата

вълна. На гърба има червени и черни петна. Очите й са мили. Тя

гледа нежно котенцата. Котката ляга на килимчето и се топли. Килим

мека. Котенцата са малки и пухкави. Единият е червен, вторият е черен,

третата е сива. Мама котка мърка, мърка, мърка. И котенцата мяукат

мяу. Котенцата пият мляко, едно коте си играе с топка и я търкаля.



Връщане

×
Присъединете се към общността "shango.ru"!
Във връзка с:
Вече съм абониран за общността „shango.ru“.