Хто такий індивід ухвала по суспільствознавству. Суспільствознавство: суспільство і людина як нероздільні поняття

Підписатися
Вступай до спільноти «shango.ru»!
ВКонтакті:

Урок на тему: "Індивід, індивідуальність, особистість".

Підготував викладач Дорошев Сергій Олексійович

Тема урока: «Індивід, індивідуальність, особистість»

Тип уроку:вивчення нового матеріалу

Форма:урок з використанням мультимедіа презентації

Мета уроку:вивчити поняття та терміни: "індивід", "індивідуальність", "особистість", структура особистості, "ід", "его", "супер-его".

Завдання уроку:

    Ознайомитись з особливостями структури особистості.

    Продовжити розвивати вміння здійснювати комплексний пошук, систематизувати соціальну інформацію на тему, працювати з документами та таблицями, робити висновки.

План уроку:

1. Організаційний момент.

2. Поняття особистості, різновиду особистості.

3. Індивід та індивідуальність.

4. Структура особистості по З.Фрейду.

5. Закріплення вивченого під час уроку.

Діяльність учнів під час уроку:

- Групова.

Індивідуальна.

аналітична.

Обладнання уроку:

1. Підручник: Суспільствознавство 10 кл. Профільний рівень Підручник. Боголюбов Л.М., Лазебнікова А.Ю. , Смирнова Н.М. та ін - М.: Просвітництво, 2009 - 416с.

2. Сорокіна О.М. Поурочні розробки зі суспільствознавства для 10 класу (профільний рівень) за підручником Л.М. Боголюбова, А.Ю. Лазебнікової. - М.: ВАКО, 2010, - 512 с.

3. Комп'ютер, мультимедійне устаткування.

5. Роздатковий матеріал для аналізу проблеми.

Хід уроку.

Організаційний момент:

Тема нашого уроку "Індивід, індивідуальність, особистість".

В рамках уроку вивчимо такі розділи як

2. Індивід та індивідуальність.

3. Структура особистості по З.Фрейду.

Такі поняття та терміни як "індивід", "індивідуальність", "особистість", "структура особистості", "ід", "его", "супер-его". А також продовжимо розвивати вміння здійснювати комплексний пошук, систематизувати інформацію на тему, працювати з документами та таблицями, робити висновки. Ми попрацюємо в групах, з підручником над поставленими питаннями, індивідуально, і спробуємо самостійно зробити висновок з пройденого на уроці матеріалу.

Сьогодні ближче до кінця уроку, ми з вами постараємося дати визначення та характеристики поняттям Індивід, Індивідуальність, Особистість. Для цього нам необхідно заповнити таку таблицю.

Індивід

Індивідуальність

Особистість

І я попрошу вас замалювати її до себе в зошит. І почнемо ми заповнення з поняття «Особистість».

1. Поняття та різновиди особистості.

То що таке особистість? Ще в 1937 році дослідник Гордон Олпорт нарахував понад 50 визначень особистості, почерпнутих із філософії, теології, юриспруденції, соціології та психології. Давайте і ми з вами спробуємо розібратися в цьому.

Для цього я пропоную у вашому роздатковому матеріалі виділити три ключові аспекти, що характеризують особистість.

Проходить колективна робота із заповнення графи «Особистість».

ОСОБИСТІСТЬ

Людський індивід, що є суб'єктом свідомої діяльності, що володіє сукупністю соціально значущих рис, властивостей та якостей, які він реалізує у суспільному житті.

Особистістю стають у процесі соціалізації. Соціалізація – що здійснюється протягом усього життя індивіда, процес на нього суспільства та її структури, у результаті люди накопичують соціальний досвід життєдіяльності у конкретному суспільстві, стають особистостями.

Внутрішній світ особистості:

    ціннісні орієнтації

    самостійність

    відповідальність

    мораль

    честь

    гідність

При всій різноманітності тлумачень поняття «особистість» всі вчені згодні з тим, що особистістю не народжуються, а стають і для цього людина має докласти чималих зусиль. Які ж бувають різновиди особистості і кого ми можемо їй назвати? А чи може людина не бути особистістю? Чи є особистістю однорічна дитина, психічно неповноцінна людина чи витончений злочинець?
Давайте ми це проаналізуємо сторінками параграфа і спробуємо зробити висновки.

Читання та аналіз тексту. Виділення понять та запис їх у зошит.

1) особи, що формується;

2) патологічна чи аномальна особистість;

3) асоціальна особистість;

4) зріла особистість.

Так ось, ми отримали, що особистість - це індивід, що має сукупність соціально-значимих рис; особистістю стають у процесі соціалізації; Характеристика особистості залежить від внутрішньої злагоди. Крім цього, є різновиди особистості - особистість, що формується, патологічна або аномальна, асоціальна і зріла особистість. Але так само існують і близькі до поняття особистість - поняття індивід та індивідуальність. Спробуємо розібратися, чим вони відрізняються.

2. Індивід, індивідуальність.

Попрацюємо також у групах. 1 групі я пропоную матеріал щодо визначення індивіда, а 2 – за визначенням індивідуальності. Вам необхідно виділити три ключові аспекти, що характеризують дані поняття.

Учням лунає матеріал для вивчення та аналізу.

Робота із заповнення граф «Індивід», «Індивідуальність».

На основі вашого обговорення та висновків, заповнимо таку таблицю (слайд). Час на обговорення – (під час обговорення надається консультаційна допомога)

ІНДИВІД

Людина як окрема біосоціальна істота серед інших людей, тобто одиничний представник людського роду.

Поняття «індивід» використовується:

для позначення будь-якого представника людського роду;

індивід – не просто один, а завжди «один із нас»;

кожен окремий індивід залежить від соціальних умов, у яких відбувалося його особистісне формування.

Суспільство не просто оточує індивіда, а живе "всередині нього". Епоха, в якій людина народилася і сформувалася, рівень культури, якого досяг її народ, спосіб життєдіяльності, соціальна група, до якої вона належить – все це накладає печатку на поведінку індивіда.

ІНДИВІДУАЛЬНІСТЬ

Цілісна характеристика певної людини через її темперамент, характер, інтелект, потреби, здатність та інтереси, тобто її неповторні якості

темперамент

характер

інтелект

потреби

інтереси

здібності

Соціальні відмінності:

Місце у соціально – класовій структурі – соціальний статус

Філософські відмінності:

Неповторна своєрідність мислення.

На основі обговорення складається таблиця

Індивід

Індивідуальність

Особистість

1) представник людського роду;

2) залежний від соціальних умов;

3) суспільство, у якому живе індивід, накладає відбиток з його поведінка.

1) неповторна якість людини;

2) залежить від соціального статусу;

3) неповторна своєрідність мислення

1) індивід, що володіє сукупністю соціально-значимих характеристик;

2) особистістю стають у процесі соціалізації;

3) характеристика особистості залежить від внутрішнього світу.

Так ось, проаналізувавши нашу таблицю, ми можемо підбити підсумок: Індивід - представник людського роду, а індивідуальність - це якась унікальна, неповторна якість індивіда, що відрізняє його від інших індивідів. І коли індивід, у процесі соціалізації набуває своєї індивідуальності, він стає особистістю.

І, як ви вже розумієте, особистість – це складна система, отже, вона складається з певних елементів. Вони й складають структуру особистості. У різних учених – різні погляди на структуру особистості, але найточніше і просто, мій погляд, її передає структура по Зигмунду Фрейду.

3. Структура особистості по З.Фрейду: (хвилин)

Запишемо визначення структури особистості.

Структура особистості - специфічна організація якостей, здібностей, мотивів, цінностей, властивих даному індивідууму, що утворює його неповторну особистість у різних проявах.
Розглянемо її структуру, яку запропонував засновник психоаналізу З. Фройд.

ВД- Примітивні, інстинктивні аспекти особистості

ЕГО- Частина психіки, відповідальна за прийняття рішень, соціальна складова людини.

СУПЕР-ЕГО– совість та ідеал

Отож, структура особистості – це біологічна сутність, обмежена соціальними рамками і нормами, тобто. тим мною, що я є. А ще кожен індивід має якесь уявлення про себе ідеальне, до якого індивід прагнути, а от якщо не виходить у якихось ситуаціях бути ідеальним, людину мучить совість.

4. Закріплення вивченого під час уроку:

А тепер я пропоную закріпити пройдений матеріал за допомогою невеликого тесту.

Тест

1. Індивід – це:

А) представник людського роду; Б) представник конкретної професії;

В) член будь-якої корпорації; Г) людина, яка отримала гарне виховання.

2. Особистість формується під впливом:

А) природного середовища; б) біологічної програми;

в) соціалізації; г) своїх переконань

3. В індивідуальності людини виражається:

а) його приналежність до людського роду;

Б) належність до певної соціальної групи;

В) неповторна своєрідність якостей; Г) наявність прав та обов'язків.

4. Підліток є особистістю:

А) зрілою; Б) індивідуальною; В) біологічної; Г) формується

5. Частина психіки, відповідальна прийняття рішень:

А) ід; Б) его; В) супер-его; г) ідеал

Відповіді: 1 – А; 2 - В; 3 - В; 4 – Р; 5 – Б

«Урок закінчено, дякую всім…»


















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Ціль:дати уявлення про поняття "людина", "індивід", "особистість"

Завдання:

Освітні:

  • Дати характеристику поняттям індивід, індивідуальність, особистість;
  • Виявити співвідношення біологічних та соціальних умов для розвитку особистості

Розвиваючі:

  • Сприяти розвитку умінь роботи з текстом підручника, аналізу та узагальнення
  • запропонованого матеріалу

Виховні:

  • Сприяти вихованню поваги до людини, особистості.
  • Людина підходи до її вивчення.
  • Індивід та індивідуальність (своєрідність проявів людини)
  • Особистість.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Технологія: ІТ, метод проблемного навчання

Устаткування: комп'ютер, мультимедіапроектор

Основні поняття: людина, індивід, індивідуальність, особистість

Домашнє завдання: параграф 2, написати есе на тему “Людина немислима поза суспільством” Л.М. Толстой

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Перевірка домашнього завдання.

Учні зачитують вірші на запропоновану тему

Фронтальне опитування з пройдених тем

Зразкові питання:

1. Що таке суспільство?

2. Які сфери життя ви знаєте?

3. Чи взаємопов'язані сфери суспільного життя (приклади)

3. Вступна розмова

Оголошення теми уроку

Постановка мети уроку: охарактеризувати поняття: людина, індивід, особистість, виявити співвідношення біологічних та соціальних умов розвитку особистості.

4. Людина, підходи до її вивчення.

У сучасній науці існує понад 800 дисциплін, які вивчають людину та суспільство. Біологія, генетика, медицина, психологія, історія, соціологія – ось лише деякі з них. Незважаючи на безліч наукових дисциплін, у походження та природі людини та суспільства ще багато спірного та невідомого.

Перша людина з'явилася Землі приблизно 2,5 – 3 млн. років тому. Разом із першими людьми неминуче виникло й людське суспільство.

Давайте розберемо поняття “людина”. Хто ж така людина? (Відповіді учнів)

Людина – цілісна біосоціальна істота. Одночасно організм серед інших організмів (представник Homo sapiens), творець і носій культури людського суспільства.

Існує чимало теорій походження людини. Познайомимось із деякими з них.

Основні теорії походження людини

1. Дотепер чимало прихильників має теорія божественного походження, чи теологічна.Протягом п'яти днів Бог створював світло та світ. У шостий день Бог створив людину:

26. І сказав Бог: Створимо людину за образом Нашим, подобою Нашою; і нехай панують над рибами морськими і над птахами небесними, і над кожною твариною, що плазуне на землі.

27. І створив Бог людину за образом Своїм, за образом Божим створив його; чоловіка і жінку створив їх.

Коран, священна книга мусульман, розповідає, що Аллах створював світ за допомогою життєдайного слова "кун" ("будь"). Два дні зайняло творіння неба та землі. Чотири дні пішло на створення того, що знаходиться на Землі. Першу людину Бог створив із пороху земного, “з дзвінкої глини”. Бог “сотворив його найкращим додаванням і вдихнув у нього душу”.

В юдаїзмі Бог – творець всього існуючого. Брахма створив брахманів (жерців) зі своїх вуст, кшатріїв (воїнів) – зі своїх могутніх рук, вайшів (землеробів) – зі свого живота, а шудр (слуг) – із запилених ступнів. Це чотири основні касти індійського суспільства.

Свої оповіді про створення світу і людини найвищими силами є у всіх народів світу.

2. Розвиток космонавтики, популярність наукової фантастики, нездатність науки негайно відповісти на багато важливих питань, інтерес до паранормальних явищ – все це сприяло виникненню уфологічної теорії(Від UFO - англійської абревіатури НЛО). Суть теорії – припущення заселення Землі прибульцями з Космосу.

Людина одночасно з'явилася у Центральній Європі, Північної Америки і Південно-Східної Азії, тобто. у регіонах, розділених дуже великими відстанями. На стінах Храму Сонця у Центральній Америці, на єгипетських пірамідах, на стінах шумерських храмів виявлено стародавні зображення літальних апаратів, схожих на сучасні космічні кораблі.

Природничо (матеріалістичні) теорії пов'язані насамперед з іменами Ч.Дарвіна і Ф.Енгельса.

На початку ХІХ століття в ботаніці та зоології було накопичено величезний фактичний матеріал, який потрібно було систематизувати. Потрібна нова еволюційна теорія, і вона була створена. Це зробив Чарльз Роберт Дарвін. У 1859 році він опублікував книгу "Походження видів шляхом природного відбору ...". Головна наукова заслуга Дарвіна у тому, що він визначив рушійний чинник еволюції – природний відбір: збереження, виживання найбільш пристосованих організмів у боротьбі існування. В основі природного відбору лежать мінливість та спадковість. Але теорія Дарвіна не давала відповіді питання, чому людина відрізняється від мавп прямоходінням, розвиненими передніми кінцівками, великим обсягом мозку.

Прихильники трудової теоріїзійшлися на думці, що поява перелічених вище відмінностей було пов'язане з систематичною діяльністю з виготовлення та використання знарядь праці, спочатку примітивних, а потім все більш досконалих. У своїй роботі "Роль праці в процесі перетворення мавпи на людину" Ф.Енгельс зробив висновок: "Праця зробив з мавпи людини". Саме під впливом трудової діяльності та виготовлення знарядь праці сформувалися такі якісні характеристики людини, як свідомість, мова, склалися різноманітні форми спільності людей.

Сьогодні з'явилися факти, які неможливо пояснити з допомогою цієї теорії. Наприклад, навички виготовлення знарядь не записуються у генах. Кожне нове покоління вчиться навичкам трудової діяльності.

Теорія аномаліїбула висунута ще 1903 року російським біологом И.И.Мечниковым у книзі “Етюди про природу людини”. Мечников пише: “Із суми всіх відомих даних ми маємо право вивести, що людина представляє зупинку розвитку людиноподібної мавпи більш ранньої доби. Він є чимось на кшталт мавпячого "виродку" не з естетичної, а суто з зоологічної точки зору. Людина може бути розглянута як “незвичайне” дитя людиноподібних мавп, дитя, що народилося з набагато більш розвиненими мозком і розумом, ніж у батьків… Аномально великий мозок, укладений в об'ємистому черепі, дозволив швидко розвинутися розумовим здібностям, набагато потужнішим, ніж у батьків ... Ми знаємо, що іноді народжуються незвичайні діти, що відрізняються від батьків якими-небудь новими, дуже розвиненими здібностями ... Доводиться припустити, що деякі види організмів не підкоряються повільному розвитку, а з'являються раптово, і що в цьому випадку природа робить значний стрибок. Людина, мабуть, зобов'язана своїм походженням подібним явищем”.

Широкого поширення на той час теорія аномалії не набула. Але у 60-ті роки XX століття ситуація змінилася. Нагромадилися дані про вплив на людину і навіть на її генетичний код магнітних аномалій та коливань сонячної активності. На передбачуваній прабатьківщині людства було виявлено радіаційну аномалію. Внаслідок вулканічної діяльності кілька мільйонів років тому там стався розлам земної кори в місцях залягання уранових руд і радіаційне тло підвищилося. У мавп, що жили в цій місцевості, можливо, стали народжуватися різноманітні мутанти, в тому числі й такі, які були фізично слабкими, але мали порівняно великий мозок. Намагаючись вижити, мутанти почали використовувати різні знаряддя праці і, мабуть, еволюціонізували до сучасної людини. Але фактів, що стовідсотково підтверджують ці припущення, немає.

Т.ч., загадка походження людини ще дуже далека від свого рішення.

Яка з теорій видається найбільш переконливою? Чому? (Відповіді учнів)

Проте можна виділити два підходи до вивчення людини.

Безперечно, людина – дивовижна і безмірно цікава істота. Здавна людина намагалася дізнатися про свою природу, сутність.

Заповнення таблиці "Філософські пошуки сутності людини" (робота з текстом підручника)

Філософські системи Висловлювання про сутність людини
1. Давня філософія Сходу Людина – частина природи

Людина – частина Великої Тріади

2. Філософія античності Людина – духовно-тілесна істота

Людина – міра всього

Природа людини визначається її душею та тілом

3. Християнська філософія середньовіччя Людина – образ і подоба Бога
4. Філософія епохи Відродження Краса людини відповідно до краси божественної

Творчі можливості людини безмежні

5. Філософія XVII ст. "Я думаю, значить, я існую" Р.Декарт
6. Філософія епохи Просвітництва Людина – творець духовного життя, культури, носій загального ідеального початку – духу чи розуму
7. Філософія І.Канта Людина - істота, що належить двом різним світам - природної необхідності та моральної свободи.
8. Гуманістична філософія ХІХ століття Введення у науку понять індивідуальність та особистість.

Можна припустити, що ця таблиця перестав бути закінченої, т.к. пошуки сутності людини продовжуються.

4. Індивід та індивідуальність

Як часто про людину помітно, що виділяється серед інших, доводиться чути: "Він - індивідуальність!". Близько за звучанням і походженням до цього слова і поняття "індивід". У побутовому мовленні ці слова вживають як рівнозначні. Проте наука розрізняє їх за змістом. Розглянемо ці відмінності.

1.окремо взятий представник всього людського роду;

2. людина – як із людей.

Вперше поняття "індивід" використовував у своїх творах давньоримський вчений та політик Цицерон. З грецької "атом" - індивід.

Термін "індивідуальність" дає можливість характеризувати відмінності людини від інших людей, маючи на увазі не тільки зовнішній вигляд, а й усю сукупність соціально значущих якостей.

Індивідуальність – неповторна своєрідність людини, набір унікальних властивостей.

Індивідуальна кожна людина, хоча ступінь цієї самобутності може бути різною. Приклади: Леонардо да Вінчі, Ніколо Макіавеллі.

5. Особистість. Поняття "особистість" нерозривно пов'язане з суспільними властивостями людини.

Особистість -

1. людський індивід як суб'єкт відносин та свідомої діяльності;

2. стійка система соціально значущих рис, характеризуючих індивіда як члена тієї чи іншої суспільства.

Підходи до вивчення особистості:

1. Через сутнісні (найважливіші розуміння людини) характеристики: а) особистість – активний учасник своїх дій;

б) оцінка іншими людьми особи людини відповідно до норм;

в) самооцінка.

2. Через набір функцій, ролей.

Вивчення особистості через рольові показники обов'язково передбачає зв'язок людини із суспільними відносинами, залежність від них.

Отже, поняття “особистість” пов'язані з поняттям “суспільство”.

6. Підбиття підсумків.

Отже, під час уроків ми познайомилися з поняттями людина, індивід, особистість, виявили співвідношення біологічних та соціальних умов розвитку особистості.

7. Рефлексія. Робота із основними поняттями.

1. На знання терміна "індивід"

Виберіть зі списку запропонованих нижче слів одне, що підходить до цієї пропозиції.

Людина як окремий представник людської спільності, носій індивідуально особливих рис називається:

б) діяч;

в) індивід;

г) людина;

буд) особистість.

2. На знання основних ознак, що характеризують особистість:

Зі переліку ознак виберіть ті, які характеризують людину як особистість:

а) переможець конкурсу ерудитів;

б) людина високого зросту;

в) "душа" колективу;

г) готовий прийти на допомогу будь-якої хвилини

8. Виставлення оцінок, оголошення домашнього завдання.

2. ОСОБИСТІСТЬ

Особистість– це людина зі своїми соціально зумовленими та індивідуально вираженими якостями: інтелектуальними, емоційними та вольовими.

Ознаки особистості:

Особистість – це людський індивід, який усвідомлює сукупність своїх соціальних характеристик;

Особистість бере участь у житті суспільства як суб'єкт соціального та культурного життя;

Особистість – носій індивідуальних особливостей, що виявляються у процесі соціальних відносин, спілкування та праці;

Особистість розуміє свою соціальну значимість, власні властивості та якості, що реалізуються у суспільному житті.

Психологія стверджує, що особистість – це кожна людина з властивими їй особливостями характеру, інтелекту та емоційної сфери. Психологічні властивості особистості:характер, темперамент, здібності, особливості перебігу психічних процесів. Особисті якості- Сукупність внутрішніх рис і особливостей людини, які реагують на зовнішні впливи.

Особистим статусомназивається становище людини, яке займає залежно від цього, як оцінює суспільство його особисті якості. Людина може мати престижний чи непрестижний особистий статус залежно від корисності його функцій, ступеня її успіху та системи цінностей суспільства. Існують необґрунтовано завищені та необґрунтовано занижені особисті статуси (наприклад, престижні та непрестижні професії).

Зовнішні чинники, що впливають розвиток особистості:виховання (суворе чи ліберальне); приналежність людини до певної культури (західної чи східної); його перебування та активність у соціальному середовищі (життя в мегаполісі або в тайзі); вплив системи зв'язків та відносин груп, до яких людина була включена в ході свого розвитку.

Діяльність особистості передбачає наявність свободи та відповідальності.Особисті якості виявляються під час соціальних відносин і передбачають той чи інший ступінь свободи людини у своїх діях та поведінці. Рамки свободи визначаються юридичними, релігійними та моральними правами та обов'язками та персональною відповідальністю за свої провини. Таким чином, особистість можна характеризувати як частина суспільства; як представника культури, соціальної спільності чи групи; як індивідуальність.

Найважливішим етапом у становленні особистості вважається пубертатний період (підлітковий вік).Саме тоді людина починає грати значиму суспільству роль. Підлітковий період характеризується: вибором особистістю своїх життєвих позицій, цілей та засобів самореалізації; включенням особистості до системи моральних та культурних традицій суспільства; визначенням своєї майбутньої професійної діяльності, інтегруванням у життя суспільства; в цей період людина починає приймати життєво важливі та визначальні майбутні рішення, а також нести повну моральну та юридичну відповідальність за свої вчинки.

З книги Енциклопедичний словник (Л) автора Брокгауз Ф. А.

Особистість Особистість (філософ.) – внутрішнє визначення одиничної істоти у його самостійності, як володіє розумом, волею і своєрідним характером, при єдності самосвідомості. Тому що розум і воля суть (у можливості) форми нескінченного змісту (бо ми можемо

З книги Шахрайство у Росії автора Романов Сергій Олександрович

Особистість... Ех, життя – копійка! І гріш їй ціна. Як і ті жалюгідні гроші, які видаються як зарплата більшості росіян у касах підприємств. Тримаєш у руці пачку купюр - треба ж, цілий мільйон! Мільйонер, чорт забирай! І посміхаєшся, що цей мільйон у кишені

З книги Екскурсознавство. Підручник автора Ємельянов Борис Васильович

3.2. ОСОБИСТІСТЬ ЕКСКУРСОВОДУ Людина як гармонійно розвинена особистість поєднує в собі духовне багатство, моральну чистоту та фізичну досконалість. Кожна особистість має свої особливості. Таких особливостей три:1. Стійкість властивостей личности.2. Єдність особистості як

З книги Велика Радянська Енциклопедія (ЛІ) автора Вікіпедія

автора Шехтер Гарольд

З того моменту, як у скромного і ввічливого власника мотеля на ім'я Норман Бейтс вселився злий дух його обожнюваної покійної матінки, такого роду злочинців стали визначати як «множинну особистість». Насправді такий розлад

З книги Психологія автора Робінсон Дейв

ОСОБИСТІСТЬ Під особистістю розуміють комплекс індивідуальних якостей людини, що відрізняє його від інших людей. Енджі та Джейн пообідали в ресторані і тепер п'ють каву. Повз них проходить офіціант, він ненароком спотикається і проливає каву на дівчат. Джейн підстрибує і

З книги Основи соціології та політології: Шпаргалка автора Автор невідомий

7. ОСОБИСТІСТЬ ТА ІНДИВІД Поняття «особистість» пов'язане з такими словами, як «людина», «індивідуальність», «індивід». Людина – родове поняття, що символізує сукупність фізіологічних та психологічних особливостей, що характеризують людську істоту на відміну

З книги Суспільствознавство: Шпаргалка автора Автор невідомий

2. ОСОБИСТІСТЬ Особистість – це людина зі своїми соціально зумовленими та індивідуально вираженими якостями: інтелектуальними, емоційними та вольовими. Ознаки особистості: особистість – це людський індивід, який усвідомлює сукупність своїх соціальних

З книги Енциклопедія юриста автора

Злочинець особистість ЗЛОЧИННИК ОСОБИСТІСТЬ - одна з ключових проблем кримінології. Дані численних кримінологічних досліджень дозволяють виділити наступну структуру П.л., до якої входять дійсно соціально значущі та соціально обумовлені

З книги Енциклопедія станів та якостей. А Я автора Автор невідомий

Особистість Андрій Мирзаянц Досліджуючи свою особистість, я з'ясував, що одну частину звуть Андрюшенька, а іншу – Галина Іванівна (на ім'я мами). Основні характеристики: сумнів, розрахунок до упору, як би не втратити своє, внутрішній діалог, фаталізм, зневіра у свої сили, кошеня,

З книги Новий філософський словник автора Грицанов Олександр Олексійович

АВТОРИТАРНА ОСОБИСТІСТЬ (лат. auctoritas - влада, вплив) - поняття і концепція Фромма, що фіксують та пояснюють існування особливого типу особистості, що є основою тоталітарних режимів. За Фроммом, для А. Л. характерні: непереносимість свободи; спрага самоствердження та

З книги Енциклопедія серійних убивць автора Шехтер Гарольд

ОСОБИСТІСТЬ, персона (лат. persona - маска, роль актора) - поняття, вироблене для відображення соціальної природи людини, розгляду його як суб'єкта соціокультурного життя, визначення його як носія індивідуального початку (інтереси, здібності, устремління,

З книги Філософський словник автора Конт-Спонвіль Андре

Множина З того моменту, як у скромного і ввічливого власника мотеля на ім'я Норман Бейтс вселився злий дух його обожнюваної покійної матінки, такого роду злочинців стали визначати як «множинну особистість». Насправді такий розлад

Довідник шкільного психолога автора Костроміна Світлана Миколаївна

З книги автора

Особистість Автономія внутрішнє почуття залежності тільки від себе самого, здатність певною мірою керувати подіями, що впливають на власну

З книги автора

Особистість системна якість, що набуває індивіда в предметній діяльності, у спілкуванні та в пізнанні і характеризує міру представленості суспільних відносин в індивіді, в контексті морального, соціального та естетичного ідеалу. Говорячи про особистість, зазвичай

Всі люди, які живуть на Землі вже понад 50 тисяч років, відносяться до одного й того ж виду - Homo sapiens (людина розумна). Цей факт загальновизнаний. Однак виявилося не так просто виділити те специфічне, що відрізняє людину від тварин. У більшості сучасних антропологічних, етнографічних і соціальних теорій як вихідна відмітна ознака виду Homo sapiens виступає культура, що грає вирішальну роль у визначенні людських вчинків. У цьому природа людини визнається бінарною, тобто. двоїстої, що включає у собі як біологічні, і соціальні характеристики. Проте питання про їхнє співвідношення досі залишається невирішеним.

Отже, поняття «людина» узагальнює соціальне та біологічне засади. Тому поряд із ним у наукову термінологію було введено поняття, що відображають окремі аспекти людини, на яких акцентується увага при її вивченні, такі, як індивід, індивідуальність, особистість.

Індивід(Від латів. individuum - неподільне, особина) - це окремо взята людина, представник людського роду, що володіє певними біологічними особливостями, стійкістю психічних процесів і властивостей, активністю і гнучкістю в реалізації цих властивостей стосовно конкретної ситуації. Поняття «індивід» слід відрізняти від поняття «індивідуальність».

Індивідуальність- своєрідне поєднання біологічних та соціальних особливостей людини, що відрізняють його від інших людей. Якщо індивідом людина є фактом свого народження, то індивідуальність складається і модифікується у його життєдіяльності.

Здібності та характер.

У структурі особистості важливе значення мають:

1. Здібності.

2. Темперамент.

3. Характер.

4. Вольові якості.

5. Мотивація.

6. Соціальні установки.

Здатність - Спадкові можливості людини до будь-якого виду діяльності.

Види здібностей:

  • Загальні
  • Спеціальні
  • Інтелектуальні (розумові, розумові)
  • Художні.
  • Організаторські.
  • Комунікативні.
  • Інструментальні.

Етапи розвитку здібностей:

Спадкові здібності (задатки)

Розвинені можливості.

Обдарованість- Здатність до багатьох видів діяльності.

Талант- Видатні вроджені здібності, особлива природна обдарованість.

Геніальність- Найвищий рівень розвитку здібностей людини, при яких діяльність людини відрізняється досконалістю, оригінальністю; створюються речі, які ніколи раніше не існували.

Природні (вроджені) задатки здібностей (наприклад, сила, рівновага та рухливість процесів збудження та гальмування та інші анатомо-фізіологічні особливості) називаються обдарованістю.Обдарованість є лише природні причини здібностей. Останні ж виражаються у майстерності, що приходить у процесі набуття життєвого досвіду, виховання у сенсі цього терміну. Розвиток здібностей обдарованої людини відбувається у тому випадку, якщо в людини виявляється стійка схильність до будь-якої справи, любов до цієї справи. Сприяє розвитку здібностей загальна працездатність людини, вміння працювати не покладаючи рук, вперто добиваючись результату. Своєрідне поєднання здібностей, що забезпечує можливість творчого виконання будь-якої діяльності, називається талантомдо цієї діяльності.
Діяльність, активність людини обумовлена потребами.

Темперамент- Сукупність психічних властивостей людини, що залежать від фізіологічних особливостей організму та складових певний психологічний тип.

Характер- від грецького «друк, карбування» - індивідуальне поєднання стійких особливостей особистості, що виявляється у типових способах поведінки:

  • Стосовно інших людей (товариськість, замкнутість, доброта)
  • Стосовно праці (ініціативність, відповідальність, працьовитість, лінощі, несумлінність).
  • Стосовно речей (щедрість, акуратність, скупість, неохайність).
  • Стосовно себе (скромність, самокритичність, гордість, зарозумілість, честолюбство)

Формується характер під впливом трьох умов:

  • спадковість.
  • громадське оточення.
  • самовиховання.

Воля- психічний процес свідомого управління діяльністю, що проявляється у здатності людини долати обмеження, труднощі та перешкоди на шляху до поставленої мети. Подолання перешкод і труднощів вимагає вольового зусилля — особливого стану, що мобілізує фізичні, інтелектуальні та моральні сили людини

Особистість- Це цілісність соціальних властивостей людини, продукт суспільного розвитку та включення індивіда в систему соціальних відносин.

Не кожна людина є особистістю. Людиною народжуються, особистістю стають.

Особистість формується у процесі соціалізації, у якої відбувається засвоєння індивідом ціннісно-нормативної системи суспільства, його соціальних функцій, і навіть здійснюється розвиток самосвідомості. Основою формування особистості виступають суспільні відносини. Включення індивіда до різних соціальних груп, здійснення постійних взаємодій коїться з іншими людьми — необхідна умова становлення та розвитку соціального «Я». Інакше, тобто у разі соціальної ізоляції індивіда, він перетворювався на феральну людину (явище, назване «феномен Мауглі» з казки Кіплінга). Феральні люди у своїй поведінці практично нічим не відрізняються від тварин. Вони не вміють розмовляти, абстрактно мислити, не можуть взаємодіяти з людьми, бояться їх, вони не мають самосвідомості, самоідентифікації. Спроби їхньої запізнілої соціалізації, включення до суспільного життя не призводять до відчутних успіхів. Зазвичай феральні люди швидко вмирають, так і не адаптувавшись у чужому їм соціальному середовищі. Таким чином, саме включеність індивіда в соціальне середовище дає можливість біологічній істоті перетворитися на суспільне, стати людиною.

Особистість - це здійснення певного соціального характеру, індивідуального і, водночас, типового, соціального. Особистість, в такий спосіб, може виявлятися як індивідуально виражене явище. Таким чином, особистістю можна назвати лише ту людину, яка у своїх діях, поведінці та мисленні відрізняється самостійністю та самодостатністю. Соціальна роль, яку виконує особистість, формується і має значення лише у суспільстві, у цьому сенсі особистість завжди виражає себе як представник того чи іншого суспільства, історичної епохи. Проте особистість завжди неповторна, оскільки суспільне, типове вона завжди реалізує в індивідуальній, властивій лише їй формі. Крім того, не треба забувати, що причини індивідуально – неповторних особливостей визначаються набором генів, отриманих від батьків, і в цьому сенсі кожна особистість є унікальною.

Поняття особистості стало відбивати у собі 4 найважливіші характеристики: індивідуальність, духовність, соціальний статус та комунікативний характер.

Загальноприйнята типологія особистості

Тип особистості

Політичний

Втілює прагнення панування, до розподілу соціальних ролей, нав'язує своє нормативне полі спілкування.

Естетичний

Тяжче до спілкування в нерольової ситуації, в
спілкуванні самовиражається. Яскраво індивідуалістичний.

Релігійний

Головне – спілкування з Абсолютом (Богом). Це спілкування стає роллю-визнанням. Все інше набуває другорядного значення.

Соціальний

йому спілкування — форма самовіддачі. Основна форма життя - любов Вживаючись в об'єкт любові, може набути будь-якої форми життєдіяльності.

Економічний

Основа поведінки – прагматична орієнтація. У спілкуванні прагне насамперед досягнення користі.

Свобода та відповідальність.

«Я вірю у свободу, у право людини бути самою собою, відстоювати себе і давати відсіч усім тим, хто заважає їй відбутися. Але свобода — це більше, ніж відсутність утисків. Свобода - це не тільки «свобода від.. Це «свобода для. - свобода стати незалежним; свобода відчувати своє буття, а не володіти речами чи командувати людьми. Ці міркування психолога Е. Фромма вводять нас у непросту проблему свободи людини та її відповідальності перед собою та суспільством.
Один філософ сказав: свобода - не в незалежності. Свобода - в усвідомленні потреби комусь»

Людина, як біосоціальна істота, багатогранна: вона може взаємодіяти з іншими людьми і виконувати різні ролі. У суспільствознавстві є кілька понять, які стосуються людини. Дізнаємося коротко про людину, індивіда, особи.

Людина, з одного боку, біологічний вид, що має ознаки тварини. З іншого боку, він – соціальна істота і розвивається лише у суспільстві.

Мауглі, герой твору Р. Кіплінга, жив серед вовків. Такі випадки відбувалися і в житті, але діти, які прожили серед тварин, важко поверталися в людське суспільство, мали відставання в розвитку, не вміли розмовляти, їх було вже неможливо навчити тому, що вміли їхні однолітки.

Розберемося у поняттях та виявимо співвідношення понять – людина, індивід, особистість, індивідуальність.

  • Індивід – окремо взята людина. Це поняття означає людину як живу істоту цього виду, не виділяючи при цьому її соціальні якості;
  • Особистість – людина, яка володіє якостями, набутими нею в процесі життя, вміє взаємодіяти з іншими людьми;
  • Індивідуальність – людина, що має особливі якості характеру, унікальні, що відрізняють її від інших людей.

Особистість

Перша і найголовніша якість, властива особистості – свідомість, тобто розуміння своєї діяльності, вміння ставити цілі, мріяти, відбивати своє ставлення до навколишнього світу.

Ознаки, що характеризують особу:

ТОП-4 статтіякі читають разом з цією

  • усвідомлення себе у суспільстві, свого “я”;
  • здатність займатися різними видами діяльності (залежно віку – гра, вчення, працю);
  • здатність набувати необхідні для успішної діяльності знання та навички.

Усі люди є особистостями, але є такі, які не відповідають вимогам суспільства: злочинна особистість, нерозвинена особистість тощо.

Повага до особи. Суспільство схвалює чи засуджує особистість.
Ставлення до неї залежить:

  • від праці людини;
  • від відношення до навколишнього світу;
  • від оцінки ним себе.

Індивідуальність

Кожна людина є індивідуальністю. Він унікальний за своєю природою та відрізняється від інших людей :

  • зовнішністю: статура, колір очей та волосся, риси обличчя;
  • якостями характеру: хтось активний, багато розмовляє, потребує спілкування та друзів, а хтось любить самотність;
  • здібності до тієї чи іншої діяльності: спів чи музика, малювання, спорт.

Сильна особистість

Часто у суспільстві з'являються люди, яких називають сильними особистостями. Їх характеризує вміння відмовитися від особистих інтересів на користь інших людей своєї Батьківщини, долати серйозні труднощі.

Людвіг ван Бетховен, відомий у всьому світі композитор, рано втратив слух, а потім і зір, але, незважаючи на це, продовжував писати музику і ділитися нею з іншими. Нині його твори не втрачають популярності, але мало хто знає, що їхній автор писав, буквально відчуваючи музику.

Що ми дізналися?

Поняття людина, індивід, особистість, індивідуальність поєднує те, що вони характеризують людей як біологічних і соціальних істот, які мають природними властивостями і якостями, які у процесі життя та взаємодії коїться з іншими членами суспільства. Така система понять допомагає впорядкувати властивості людини та з різних боків її розглянути. Індивід – біологічна істота, одне із усіх людей. Особистість, що має низку соціальних якостей. Індивідуальність - має унікальний за своєю природою набір властивостей та особливостей. Кожна людина є індивідом, особистістю та індивідуальністю.

Тест на тему

Оцінка доповіді

Середня оцінка: 4.6. Усього отримано оцінок: 736.



Повернутись

×
Вступай до спільноти «shango.ru»!
ВКонтакті:
Я вже підписаний на співтовариство shango.ru